Tájékoztató MMR védőoltás esedékességéről

(A fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésről szóló többszörösen módosított 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet 5. és 15. §-a alapján)

Tisztelt Szülő/Gondviselő!

Értesítem, hogy gyermeke MMR emlékeztető védőoltásra kötelezett.

Kérem, szíveskedjék gyermeke Egészségügyi könyvét az iskola-védőnőhöz eljuttatni!

Ha bármilyen okból a fenti időpontban a gyermeke nem tud megjelenni az oktatási intézményben, illetve ha a gyermeke a védőoltást már megkapta, akkor ezt kérjük igazolni!

Tájékoztatom, hogy amennyiben gyermeke kötelező védőoltása, megalapozott orvosi indok nélkül, többszöri értesítés ellenére elmarad, akkor a Kormányhivatal illetékes kistérségi intézete a védőoltás beadását határozattal rendeli el.

Fontos, hogy még az oltás előtt tájékozott legyen!

A védőoltással kapcsolatos fontosabb tudnivalók:
A vírusok okozta, cseppfertőzéssel terjedő fertőző gyermekbetegségek közül - a kanyaró, a mumpsz, a rózsahimlő megbetegedések megelőzése céljából Magyarországon, az általános iskolák 6. osztályát végző gyermek, illetve az adott évi Védőoltási Módszertani Levélben meghatározott korcsoport MMR emlékeztető védőoltásra kötelezett.
A kanyaró (morbilli, M) 9-10 napos lappangási idő után lázzal, köhögéssel, huruttal és kötőhártya-gyulladással kezdődik, majd pár nap múlva a fül mögött kezdődő és az egész testen végigvonuló kiütések lépnek fel. Súlyos betegség, mely könnyen átvihető egyik emberről a másikra.
A járványos fültőmirigy gyulladás (mumpsz, M) 2-3 hét lappangási idő után lázzal és az egyik, majd a másik oldali nyálmirigy duzzanatával jár. Fiúknál a betegség szövődményeként jelentkező heregyulladás súlyos következményekkel járhat.
A rózsahimlő (rubeola, R) lappangási ideje 2-3 hét. Gyermekeknél enyhe formában zajlik, láz apró kiütések, tarkótáji nyirokcsomó duzzanat formájában. A terhesség első harmadában átvészelt fertőzés következménye lehet az ún. veleszületett rubeola (fejlődési rendellenességekben jelentkezik).
Az oltóanyag, élő gyengített kanyaró, rózsahimlő és mumpsz vírusokat tartalmaz. A természetes fertőzéshez hasonló módon hat a védekező-rendszerre. Általában az 5-12. nap között ún. oltási betegség léphet fel lázzal, kiütéssel, esetleg nyálmirigy duzzanattal. A tünetek sokkal enyhébbek, mint a természetes betegségnél észleltek és 1-2 napnál nem tartanak tovább. A lázas állapot gondos megfigyelést és folyamatos lázcsillapítást igényel.

A védőoltást követő reakciókról tájékoztassa a gyermeke oltását végző orvost!