top of page

Tájékoztató Hepatitis B védőoltás esedékességéről


(A fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésről szóló többszörösen módosított 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet 5. és 15. §-a alapján)

Tisztelt Szülő/Gondviselő!
 

Értesítem, hogy gyermeke Hepatitis B védőoltásra kötelezett.

Kérem, szíveskedjék gyermeke Egészségügyi könyvét az iskola-védőnőhöz eljuttatni!


Ha bármilyen okból a fenti időpontban a gyermeke nem tud megjelenni az oktatási intézményben, illetve ha a gyermeke a védőoltást már megkapta, akkor ezt kérjük igazolni!

Tájékoztatom, hogy amennyiben gyermeke kötelező védőoltása, megalapozott orvosi indok nélkül, többszöri értesítés ellenére elmarad, akkor a Kormányhivatal illetékes kistérségi intézete a védőoltás beadását határozattal rendeli el.


Fontos, hogy még az oltás előtt tájékozott legyen! A védőoltással kapcsolatos fontosabb tudnivalók:

A vírusfertőzések közül – a Hepatitis B – okozta megbetegedések megelőzése céljából Magyarországon, a 2009/2001. tanévben az általános iskolák 7. és 8. osztályát végző gyermek, illetve az adott évi Védőoltási Módszertani Levélben meghatározott korcsoportú gyermek Hepatitis B elleni védőoltásra kötelezett. A védettség kialakulásához 2 oltásra van szükség. A második oltás az első oltást követően 6 hónap múlva esedékes.
Hepatitis B vírus (HBV) vérrel, szövetnedvekkel, váladékokkal (ondó, hüvelyváladék, nyál) parenterálisan terjed. Ez határozza meg az elsődleges terjedési módokat: szexuális út, vér, vérkészítmények, vérrel, szövetnedvekkel, váladékokkal szennyezett orvosi eszközök, műszerek alkalmazása, szerv-, szövetátültetés kapcsán, intravénás kábítószer-élvezők közös tű-fecskendő használata esetén.
Lappangási idő: 45–180 nap, leggyakrabban 60–90 nap.
Fontosabb tünetek: Lassan kezdődik, rendszerint láz nélkül. A betegnél fáradtság, ízületi fájdalmak, étvágytalanság jelentkezik, majd ezt követően a sárgaság. A fertőzés krónikussá válhat. A krónikus fertőzés kialakulásának kockázata annál nagyobb, minél korábbi életkorban következik be a fertőződés. Késői következménye a májcirrhosis és a májrák.


Az oltás helyén fellépő bőrpír duzzanat beavatkozás nélkül megszűnik. Jelentkezhet láz, hányás, hasmenés, nyugtalanság. A lázas állapot gondos megfigyelést és folyamatos lázcsillapítást igényel. A tünetek tartós fennállása esetén haladéktalanul jelentkezni kell az oltóorvosnál!
 

bottom of page