top of page
iskolakert 2024 2.jpg

Állatvédelmi témahét

A Szent László Katolikus Általános Iskola beszámolója

Intézményünk idén először csatlakozott az állatvédelmi témahéthez. Közös iskolai feladatokat, programokat szerveztünk, emellett minden osztályfőnök és szaktanár készült egyéni feladatokkal is a gyerekek számára.
Közös iskolai programjaink
Iskolánk aulájában a témahét kezdetére létrehoztunk egy kiállítást, melynek témája a veszélyeztetett és kihalt állatokat tartalmazó Vörös könyv volt.  Minden osztály készített a saját kérdésköréről egy plakátot. Az aula frekventált helyen található, így mindenki elmélyülhetett a kiállítás anyagában. A témát osztályszinten is tanulmányozták a gyerekek.

 

Ebben az időszakban két pályázatot is hirdettünk diákjainknak. A legszebb állat fotópályázat résztvevőinek képeit feltöltöttük az iskola Facebook-oldalára. Az oldalt látogatók lájkjainak száma döntötte el, hogy melyik „pályázó” lett intézményünk legcukibb állata. A kedvenc állatom rajzpályázat keretein belül pedig mindenki megalkothatta a szívéhez közel álló állat portréját.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


   
Az idei évben először állatbemutatót szerveztünk iskolánk udvarán. A gyerekek szülői felügyelettel behozhatták házi kedvencüket. Volt ott kutya, macska, nyuszi, csiga, hörcsög, birka… és még sorolhatnánk. Az egyórás program fantasztikus hangulatban zajlott. Az összes résztvevő élvezte az állatok simogatását, emellett sok hasznos dolgot tanulhattak egymástól a felelős állattartásról.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
Osztályszintű programok


Elsőseink Zákányszéken meglátogattak egy családi gazdaságot. A birtok 80 hektáron nyújt otthont több haszonállatnak. Mivel a földet csak legelőként és szántóként használják, több vadon élő állat is élőhelyet talált itt, valamint a vándormadarak is szívesen költenek ezen a területen. A ház közelében baromfisereg fogadta a látogatókat, valamint láthatták a család kedvencét, egy kengurut. Pónikat, csacsikat és lovakat simogathattak meg, a távolból megnézhettek egy hatalmas szürkemarhacsordát is. A tanya udvarán  lovaglásra is lehetőség volt.
Az állatvédelmi témahét alkalmából több, hazánkban is védett madárról esett szó, mivel az osztály ezt választotta kabalaállatának. Rajzórán a gyurgyalaggal foglalkoztak. Meghallgatták a hangját, kisfilm segítségével betekintést nyertek fészkelési és étkezési szokásaiba, beszéltek az eszmei értékéről, majd megfestették a madarat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 
Másodikosaink a szarvasi arborétumban csodálták meg a gazdag növény- és állatvilágot. Élményeiket utána rajzos formában meg is örökítették.

A harmadikosok természetes alapanyagokból formázták meg a kedvenc állataikat. Egy másik foglalkozás keretein belül pedig

saját állatvédő kavicsot alkothattak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
A negyedik és az ötödik évfolyam egy kerékpáros kirándulás alkalmával kilátogatott a közeli bivalyrezervátumba. Megismerkedtek a természetvédelmi területtel és a bivalyok életével.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
A hatodikosok természetismeret órán az erdők állatairól tartottak rövid előadásokat egymásnak.
A hetedikesek biológiaórán játékos feladatokkal ismerkedtek meg közelebbről az állatokkal: Vadállatok gyermekszemmel címmel állatos szókeresőben állatok neveit vagy szerveit keresték, a házi kedvencekhez kapcsolódva kutyacsontvázat színeztek. Hasznos tanácsokat kaptak az Erdőjáró kisokos a vadállatok védelmében című kisfilmből.
Nyolcadikosaink a pályaválasztási napon a szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Technikum képzéseivel ismerkedhettek meg.
 

beszamolo 01 2023.jpg
beszamolo 04 2023.jpg
beszamolo 03 2023.jpg
beszamolo 02 2023.jpg
beszamolo 08 2023.jpg
beszamolo 05 2023.jpg
beszamolo 07 2023.jpg

Akcióban a Föld bajnokai

Belevágtunk az E.ON által támogatott, nyertes pályázatunk megvalósításába. Hetedikeseink betakarították a napraforgó termését és a napraforgószár kitakarításával előkészítették a tanösvény helyét. A nyolcadikos fiúk széthordták a kert területére a szülői segítséggel felszeletelt akácfa korongokat, melyekből az ösvény készül majd.

beszamolo 06 2023.jpg
foldbajnokai 2023.jpg

Komposztálás napja
 

Október 10. a komposztálás napja. Kertünkben a mórahalmi Biokertész klub egyik alapító tagja, Zentai Péter tartott interaktív előadást diákjainknak a komposztálás alapjairól, lényegéről, hasznáról. A gyerekek előzetesen otthonaikban gyűjtöttek a célnak megfelelő konyhai hulladékokat, melyek felhasználásával „beindították” kertünk új, a természetes körforgást is szemléltető eszközét. Rendszeresen kilátogatunk majd a kertbe, hogy megfigyeljük a komposztálóban lezajló folyamatot.

Köszönjük az élményekben gazdag előadást és a Kapocs Népfőiskola támogatását a program megvalósításához.

komposztalas 2023.jpg

Föld bajnokai lettünk!

Az E.ON Hungária Csoport tavasszal indította útjára a Föld bajnokai pályázatát, mellyel a fenntartható jövőért tenni akaró óvodáknak és iskoláknak adtak lehetőséget támogatás elnyerésére. Olyan kezdeményezéseket vártak, melyekben a közös munka és élmény által a projekt hozzájárul a tágabb környezet szemléletformálásához is. Iskolánk innovatív ötletekkel töltötte meg az iskolakert fejlesztésére készített pályamunkáját. A közel 400 nevező közül 14 projektet választott ki a zsűri, köztük a mi pályázatunkat is, így ebben a tanévben nagy munka vár ránk. Tanösvényt és magaságyást építünk, és kezdetét veszi a permakultúrás kertrész kialakítása is. A pénteken, Budapesten megrendezett szakmai napon és díjátadó gálán iskolánkat a projekt megálmodója és felelőse Enginé Ábrahám Katalin képviselte.

Az iskolakertünk bemutatása.

fold 2023.jpg
papirgyujtes 2023.jpg

Iskolánk ebben a tanévben is csatlakozott a Mozdulj a Klímáért! kampányhoz. Közösségi és kiscsoportos akciókkal járultunk hozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez. Munkánkat emléklappal jutalmazta a Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség.

351355957_1558710147872414_554679368014697394_n.jpg

A Fenntarthatósági Témahéten programkavalkád várta tanulóinkat és pedagógusainkat. Az aulában zöld szívek jelezték a térképen a környezetbarát módon érkezők számát, a lefedett terület napról-napra nőtt. Emlékkiállításon ismerkedhettek Schmidt Egon életével, munkásságával, sőt, ha idejük engedte a mesesarokban olvashattak is az ismert ornitológus könyveiből. Mókás képet készíthettek egymásról a meseautóba ülve, majd leadhatták szavazatukat az iskolakert névadó pályázataira.
Egész héten aktívak voltak gyűjtéseink is. Folyamatosan szaporodtak a ruhászsákok a Sulizsák programban és bemérésre került az otthonainkban összegyűlt használt elem is. A papírmérés ismét sikeresnek bizonyult, közel három konténer telt meg papírhulladékkal.
Az iskolakertben és iskolánk udvarán virágmagot vetettünk, abban bízva, hogy a méhlegelőt örömmel fogadják majd a beporzó rovarok.

Elsőseink és negyedikeseink is bekapcsolódtak a tavaszi kerti munkákba. Szorgos kertészeink a vetegetés befejeztével megpihentek, majd bekukkantottak az egyik madárodúba. Nagy volt az öröm, mert két pici, kékszínű tojást találtak a fészekben. Izgatottan várjuk a fiókákat!

A Föld napját, hagyományainkhoz híven Csipakon, a Zöld Közösségi Ház és Erdei Iskola hatalmas udvarán töltöttük. Ezen a napon különösen figyeltünk környezetünk megóvására, így kerékpárra pattanva mentünk a helyszínre, ahol nyolcadikosaink 15 állomáson várták a játszani vágyó társaikat. Kicsik és nagyok közösen szórakoztak a mozgásos, ügyességi, gondolkodtató, táncos és mókás feladatokban. Nagy érdeklődés kísérte a tanár-diák méta mérkőzést, melyet most a tanárok nyertek meg, de terveink szerint hamarosan jön a visszavágó.
A szabadban töltött nap alkalmat adott a természet szépségeinek megfigyelésére is, a madárdaltól hangos kerékpározás élménye maradandó emlék lesz mindannyiunknak.

papirgyujtes 2023.jpg

Március végén befejeztük a madáretetést a kertben és már várjuk a madárodúkban lakó cinegecsaládok ifjú tagjainak megjelenését.
Elkezdődtek a kerti munkák, másodikosaink és harmadikosaink elvetették a retekmagokat és földbe kerültek a dughagymák is. Az őshonos gyümölcsfák a lemosó permetezés után gazdagon bontogatják rügyeiket. Kíváncsian várjuk, hogy ezen a nyáron kóstolhatunk-e már a termésükből.

Őszi papírgyűjtésünk iskolai eredménye 11,5 tonna papírhulladék. Ezzel a hatalmas mennyiséggel 138 fa életét mentettük meg a kivágástól. Köszönjük a szülők segítségét!

Az osztályok közötti verseny dobogósai:

A legtöbb papírhulladékot az elsősök csapata gyűjtötte, így övék tavaszig a győzelemért járó vándorserleg.

Második helyen az ötödikesek, harmadikon pedig a másodikosok szorgos közössége végzett.

Az okleveleket és a serleget Kószóné Farkas Anita, a szülői munkaközösség elnöke adta át.

papirgyujtes 2022.jpg

Házi kedvencek
Tegnap délutáni programunkkal csatlakoztunk az Állatvédelmi Témahéthez. Gurbó Marci, ötödikes tanulónk elhozta és bemutatta nekünk otthoni kiskedvenceit. A nem mindennapi állatok tartásáról, gondozásáról beszélt, majd körbejárva a nézőket, egészen közelről csodálhattuk meg a különleges élőlényeket: gabonasiklót, szakállas agámát és leopárd gekkót. 
Az előadás szuper volt, köszönjük, Marci!

Téli madárvédelem
December 6-án délután nagy nyüzsgés volt nálunk. Az aulában kicsik és nagyok közösen ismerkedtek a madáretetők téli vendégeivel, miközben különböző technikákkal meg is formálták a madarakat. Zsiradékból és magvakból madárkalácsot készítettek és egymást segítve madárodúkat barkácsoltak. Természetesen egy kis társasjáték is belefért az időbe.
Reméljük, hasznos volt a program és számíthatnak tanítványainkra a nálunk telelő madarak!

Készülünk a hidegre
A tél közeledtével kitakarítottuk a madárodúkat és újra megnyitottuk madárvendéglőnket az iskolakertben. Köszönjük a szülők támogatását, így egész télen változatos terítékkel várjuk majd a tollas vendégeket.

keszulunk 2022.jpg

Természetjáró szakköröseink, harmadikosaink és az érdeklődő szülők ismét felkerekedtek, hogy megcsodálják az évszak egyik leglátványosabb természeti jelenségét, a darvak vonulását. Ellátogattak a szegedi Fehér-tóhoz, ahol megismerkedtek a Dél-Alföld legnagyobb tavának történetével és élővilágával. A túrát Ladancsik Balázs tanár úr és a Természetvédelmi Őrszolgálat kollégája vezette. A nap fénypontját, a több ezer daru behúzása jelentette a naplementében. A madarak alig pár méterre repültek el a látogatók feje felett, hangos grúgatásukat hallatva. A nap végén minden résztvevő maradandó élményekkel térhetett haza.

Sok kéz, hamar kész

A mai papírgyűjtésen gyerekek és felnőttek közösen rakodták a papírhulladékot a konténerekbe. Köszönjük a szülők segítségét!

papir 2022.jpg

Mindszent havában folytatódik programsorozatunk az iskolakertben. Érik a szőlő címmel a másodikos tanítók játékos mesefeldolgozást és kreatív feladatokat terveztek az alsós osztályoknak. Szép őszi időben, felszabadult hangulatban telt a foglalkozás „tesztelése”.

papírgyűjtés plakát 2022. ősz_page-0001.jpg

Az iskolakönyvtárban kialakított ÖKOsarok jó kis kuckó 🙂 . A tanév elején indított környezetvédő szakkör tagjai szívesen töltik itt idejüket. Barbi néni vezetésével ezen a héten természetes anyagokból ajakbalzsamot készítettek, melyet a szeles őszi és téli napokon használnak majd. Ha kiürül a tégely, akkor utántölthetik, így nem szaporítják a hulladékot.

okosarok 2022.jpg

Szorgos negyedikeseink segítségével helyére került az a facsemete, melyet tanévnyitó szentmisénken Serfőző Levente atya ajándékozott közösségünknek. Gondozni, óvni fogjuk és figyelemmel kísérjük növekedését.

tanevnyito fa 2022.jpg

Az iskolakert eddig is sok élményt adott felnőttnek, gyereknek egyaránt, de ebben a tanévben újabb kalandok helyszínéül szolgál majd. Hónapról hónapra témanapokon bővíthetik tudásukat, játéktárukat alsós diákjaink.
Szent Mihály havában, a programsorozat első állomásaként népi játékok, kézműveskedés, népdaltanulás és finom csemege (almáskalács) várja az osztályokat. Ebben a hónapban a harmadik osztályt tanító pedagógusok, Ági néni és Timi néni az alma, a dió, az ősz és a hónap jeles napjai köré építették a foglalkozást.
Már izgatottan várjuk az októberi témanapot is!

Ismét sikerült bebizonyítanunk, hogy méltóak vagyunk az Ökoiskola címre.
Iskolánk első helyezett lett a Szegedi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft tavaszi papírgyűjtési versenyén, valamint elnyertük a 2022. évi Fenntarthatósági Témahét pályázatán a Csongrád-Csanád megye legaktívabb iskolája címet.

legaktivabb 2022.jpg

Madarak és fák projektverseny

A hatodik évfolyamról 3 négy fős csapat nevezett  a HEBE Madarak és fák országos levelező projektversenyre.
A 6.a osztályból:
1. Hajdú Nóra, Hegedűs Alexandra, Nagy Emma, Pintér Dóra
2. Bálint Máté, Bata Noel, Farkas Nimród, Hegedűs Zétény
A 6.b osztályból:
3. Fábián Tamás, Hódi Kornél, Kotogán Brendon, Tandari Ákos
A gyerekek természetismereti és irodalmi feladatokon keresztül, valamint saját tapasztalatokat is felhasználva örömmel merültek el a madarak és fák színpompás, érdekes világában.
A Föld napján projektmunkaként tujákat ültettek az iskolakertben. 
Szépen teljesítettek a versenyen: 70 csapatból a lányok a 14., míg a fiúk csapatai a 15. helyen végeztek.
Gratulálunk a csapatoknak!

madarak es fak 2022.jpg

Hírek a kertből

Az elmúlt napokban feladatokat és meglepetéseket is tartogatott a kert diákjainknak. Örömmel láttuk, hogy szedésre vár a nemrég elvetett retek. Természetesen a betakarítás után kóstolót is tartottunk.
A madárodú felől, mintha hangokat hallottunk volna, így kíváncsian emeltük le helyéről a kis házikót. Az volt ám a nagy öröm, amikor megpillantottuk a fészekben kuporgó fiókákat! Óvatosan visszahelyeztük az odút a diófára, ahol már türelmetlenül várakozott cinegemama, csőrében az eleséggel.
Időszerű volt, hogy veteményeinket tápoldattal is megöntözzük. Márki Anita növényorvos volt ebben segítségünkre.

Cseppet sem mindegy, hogy hova kerül!

A Föld napja alkalmából a Szent László Apródjainak Oktatásáért Alapítvány újabb eszközzel járult hozzá iskolánk környezettudatos nevelési programjához.
Az alapítvány egy évvel ezelőtt kupakgyűjtő szívet adományozott iskolánknak, ma pedig használtzsiradékgyűjtő-tartályt, melyet a Barmos György téren, a volt vízmű-épület mellett helyeztünk el. Az átadón Dr. Vághy Richárd, az alapítvány elnöke arra bíztatta, kérte tanulóinkat, hogy a Föld és a saját jövőjük érdekében gondolkodjanak, cselekedjenek felelősen. Az ő hozzáállásukon is múlik, hogy az utánuk jövő nemzedékeknek élhető lesz-e a Föld.
A gyűjtés módjáról hamarosan tájékoztatjuk a családokat és a lakosságot.
TEGYÜNK EGYÜTT A TISZTÁBB KÖRNYEZETÉRT! ÓVJUK MEG A FÖLDET!

Nézzünk a talpunk alá!

Miért fontos a talaj? Mi található a talajban? Miért kell a gazdának megismerni a talajt?...
Ma délelőtt ezekre a kérdésekre is választ kaptak negyedikeseink Sipos József növényorvostól, miközben talajmintát vettek iskolakertünkben. Az összegyűjtött termőföldet laboratóriumban vetik vizsgálat alá, az eredményt jövő héten kapjuk meg.

Megérkezett a tavasz

Megérkezett a tavasz iskolakertünkbe, ahol nyíló virágok és a téli madárvendéglő hálás vendégeinek vidám éneke fogadja az osztályokat. Tanulóink szorgos kezekkel vetegetik a zöldségmagokat, ültetik a palántákat, takarítják, öntözik a virágoskertet. A nagyobbak projektmunkával is bővítik tudásukat. 
A Biokál International Kft Zöld-Óra iskolakert program pályázatának nyertes iskolakertjeként ebben az évben vetőmaggal és szaktanácsadással segíti kertészetünket Márki Anita növényorvos és Sipos József címzetes egyetemi docens is.

Madárvendéglő

Novemberben két madáretetőt helyeztünk ki az iskolakert öreg diófájára, a madárodúk mellé. Egyre több tollas vendég keresi fel az etetőket, cinegék, zöldikék, verebek. A támogató szülőktől kapott napraforgómaggal osztályközösségeink rendszeresen pótolják az elfogyasztott eleséget. Az étlap kínálatát elsőseink saját készítésű madárkaláccsal tették változatosabbá. A kertbe érve a hálás madarak vidám éneke fogad bennünket. Abban bízunk, hogy a madárvendéglő látogatói tavaszra benépesítik az odúkat, és nyáron segítségünkre lesznek majd a kert kártevőinek pusztításában is.

ÖKOsarok

Folyamatosan bővülő iskolakönyvtárunk újabb élményt adó helyszínnel várja az olvasni vágyó, a természet érdekességeire és környezetünk megóvására nyitott tanulókat, pedagógusokat. A most kialakított ÖKOsarok havonta kínál majd érdekes témákat, kihívásokat, melyeken keresztül a Föld védelme, a környezettudatosság még inkább része lesz mindennapjainknak. Az ÖKOsarok házigazdája Magda Barbara tanárnő.

271758216_398225808768146_4956853771469600953_n.jpg
1 passzold vissza teso a3 nyomda-page-001.jpg
pitypang_logó2.jpg
zokni 2022.jpg

Mesterhármas

pitypang_logó2.jpg
mesterharmas 2021.jpg

2021. október 21-én rendezték meg az ásotthalmi Teodorovits Ferenc Kistérségi Természetvédelmi Versenyt. Iskolánk csapatának tagjai voltak: Balogh Anna, Kószó Zita és Csóré András. 

Mindhárman ötödik osztályos tanulók, akiknek igazán nagy kihívást jelentett ez a verseny, mert ilyen fiatalon még nincsenek felkészülve egy komoly szakmai anyagot feldolgozó versenyre. Diákjaink lelkes és szorgalmas munkája azonban meghozta a gyümölcsét: 2. helyezést értek el! Büszkék vagyunk rájuk!


Köszönjük Magda Barbara tanárnőnek a felkészítést.

Őszi papírgyűjtés

pitypang_logó2.jpg
papírgyűjtés 2021.jpg

Állatok világnapján a vadasparkban

pitypang_logó2.jpg
vadaspark 2021.jpg

"Van valami igazi, valami ősi, bölcs és gyönyörű az állat és az ember kapcsolatában" ( Tor Age Bringsvard)

Az állatok világnapjának gondolata egy 1931-ben tartott környezetvédelmi konferencia keretein belül került említésre Firenzében. Október 4-e egyben Assisi Szent Ferenc halálának emléknapja, aki azt vallotta, hogy mindent szeretnünk kell, ami körülvesz bennünket, akár élő, akár élettelen. Az ünnep célja, hogy az emberek felismerjék, hogy az állatokra szükségünk van, hiszen boldogabbá, gazdagabbá teszik a mindennapjainkat és akár segítőtársként vagy barátként is gondolhatunk rájuk. Iskolánk ennek alkalmából közösen ellátogatott a szegedi Vadasparkba, ahol különböző programok és foglalkozások vártak ránk. Az itt eltöltött nap alatt rengeteg élménnyel gazdagodhattunk.

Autómentes nap

pitypang_logó2.jpg
automentes 2021.jpeg

Az európai autómentes nap egy 1998 óta minden évben szeptember 22-én megtartott, a társadalom környezettudatosságát erősíteni hivatott  rendezvénysorozat. 

 A makacs idő sem szegte kedvünket, hogy e nap alkalmából mi is  kerékpárra, illetve rollerre pattanjunk.

Környezetünk védelmében

pitypang_logó2.jpg
dijatado 2021.jpg

A környezettudatosságra nevelés átszövi iskolánk mindennapjait. Igyekszünk minden lehetőséget megragadni, ami ennek fontosságát erősíti diákjainkban. Ezért örültünk a klímaváltozáshoz kapcsolódó rajzpályázatnak és online-tesztnek is. A legügyesebb rajzolók (Balogh Nóra, Csonka Viktória, Császár Csongor, Börcsök Borostyán) és a leglelkesebb osztályok (4. osztály, 6.a és 8.b) június 7-én, a környezetvédelmi világnaphoz kapcsolódva, vehették át díjaikat.

A szervezőknek köszönjük a lehetőséget, a felkészítőknek, osztályfőnököknek a támogatást, bátorítást!

Az örömteli pillanatok után még egy titokra derült fény: megtudhattuk, melyik osztály nyerte el a Szülői Munkaközösség által alapított vándorserleget, melyet  mindig a utolsó papírgyűjtés legaktívabb és legeredményesebb osztálya őrizhet a következő gyűjtésig.

Idén májusban két osztály hajszál pontosan ugyanannyi papírt gyűjtött össze a szülők hathatós segítségével. Így a 3. és a 4. osztály közösen vehette át a vándorserleget. 

NEK fa

nek fa.png
pitypang_logó2.jpg

A Szeged-Csanádi Egyházmegye idén tizenharmadik alkalommal valósította meg a Tesz-Vesz Tavasz elnevezésű kezdeményezését. A programban ezúttal faültetésre volt lehetőség az egyházközségek, iskolák és családok számára. A Szeged-Csanádi Egyházmegye 990. évfordulója és a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére azt a célt tűzték ki, hogy 2020 fát tudjanak elültetni az egyházmegye területén. A fákat kiosztó Kónya Mihály ifjúságpasztorációs munkatárs elmondta: a kezdeményezéssel a tisztább, zöldebb és élettel telibb környezetet szeretnék támogatni.
A kezdeményezéshez iskolánk is csatlakozott, az iskolakertben első osztályosaink közösen ültették el a kapott facsemetét március elején. Az elsősök a tanítónőkkel megbeszélték a fa fejlődésének menetét, s megjegyezték: ők is pont úgy fejlődnek, mint az általuk elültetett hársfa csemete.

Továbbra is ÉlménykertÉszkedünk

pitypang_logó2.jpg

Két héttel a vetegetés után Márki Anita ellátogatott az iskolába, hogy megnézze, hogyan alakulnak a gyerekek paradicsom és petrezselyem ültetvényei. A gyerekek izgatottan mutatták meg a tojás tálcákat, hiszen volt akinek kibújtak a növényei, volt akinek nem. A növényorvos elmondta, hogy ez azért van, mert aki bátrabban öntözte, annak bizony szépen fejlődésnek indult a palántája. A többi gyermeket is biztatta Anita, hogy ha továbbra is gondozzák, bőségesen öntözik tálcájukat, nekik is lesz palántájuk. 

A 3. osztályban még szaktanácsot is kértek a növényorvostól. Az egyik kisdiák aggódott, hogy az ő gyönyörű veteményesének földjén fehér folt látható. A szakértő megnyugtatta kis kertészünket, hogy az nem gombabetegség. Javasolta, hogy továbbra is nevelgesse ilyen lelkiismeretesen a palántáit. 

Mára minden gyereknek kibújtak a növényei, ezért ezen a héten hazakerülnek a palánták. Nagy feladat vár még a gyerekekre, hiszen a palántákat át kell ültetni nagyobb cserépbe, balkonba. Bízunk benne, hogy továbbra is szorgoskodnak a kis ÉlménykertÉszeink, és a nyár végére csemegézhetnek a saját nevelésű koktélparadicsomból is.

Élménykertészkedés

pitypang_logó2.jpg

A márciusi online oktatás ideje alatt iskolánk 11 diákja részt vett a Biokal International Kft. rajzpályázatán. Az oklevél mellé minden résztvevő ajándékcsomagot kapott: zöldségmagokat, Biokal növénykondicionálót, kesztyűt.
Az ajándékkal további játékra hívták a kicsiket és a nagyokat is.  A játék neve: ÉlménykertÉsz program.
A gyerekek sikerén és örömén felbuzdulva felvettük a kapcsolatot a verseny szervezőivel, s támogatásukkal minden alsós kisdiákunk lehetőséget kapott egy kis kertészkedésre.
Május 5-én szerdán délután került sor az ajándékba kapott magok elvetésére. 
A gyerekek tojástartóba szórták a tőzeget, majd koktélparadicsom, és petrezselyem magokat szórtak bele. Az öntözés Biokal növénykondicionáló 5%-os oldatával történt.
A palánták nevelése a tantermekben történik majd, hogy a gyerekek közelről, naponta megfigyelhessék: gondoskodásuknak eredményeként hogyan fejlődnek a palánták. 
A Biokal International Kft. képviselője Márki Anita is eljött az iskolába, így tanácsokkal látta el a gyerekeket a vetéssel, gondozással kapcsolatban.
Nagy örömünkre sok felsős is érdeklődött a lehetőség iránt. Reméljük sok kis- és nagykertészünk fogyaszthat majd saját termesztésű paradicsomot és petrezselyemzöldjét.
A munkájukat, a növények fejlődését, a kitartó munka eredményét fotókkal fogjuk bemutatni.

 

Köszönjük a támogatást
Biokal International Kft. és a Móra-Input Kft. munkatársainak (vetőmagok, növénykondicionáló, szaktanácsadás)
Kószó Péternek (tőzeg)
Kószóné Farkas Anitának (szervezés, kapcsolattartás)

 

pitypang_logó2.jpg

Az iskolakert első termései

Az első magokat március közepéig vetették el alsósaink és az ötödikesek.

Az online oktatás ideje alatt sajnos nem volt lehetőségük aktívan részt venni a vetemények gondozásban. Húsvét óta azonban már minden héten kilátogattak a kertbe, figyelték a palánták növekedését, fejlődését.

És április 30-án végre elérkezett a várva várt pillanat: a kert első termésének örülhettek a gyerekek.

A másodikosok pénteken délután szedték föl azt a retket, amit az ötödikesek vetettek. Miután megtisztították és megmosták a szép, pirosan mosolygó zöldséget, megkínálták vele a többi alsós osztályt is. Így a péntek délutáni uzsonna mindenkinek nagyon jól esett.

Az ötödikeseket pedig a jövő héten várja a másodvetésű retek. 

pitypang_logó2.jpg

Milyen kupak legyen?

received_158678739403810.jpeg

A kupakgyűjtő szívnek megtaláltuk a végleges helyét az iskola udvarán. Kiürítettük és rögzítettük. Az első napon 22 kg kupakot gyűjtöttek össze a gyerekek! Gratulálunk az eredményes munkához! Sokan kérdezték, hogy milyen kupakok mehetnek a szívbe. Összegyűjtöttük, és lefotóztuk. A kupakok tiszták, szennyeződésektől mentesek legyenek, és ne maradjon rajta papír, vagy árcímke.

Gyűjtésre fel! 🙂

Fenntarthatósági Témahét

2.jpg
pitypang_logó2.jpg

Alsósaink az elmúlt héten a témahét egyik kiemelt témájával, az erdővel foglalkoztak. Az ott együtt élő állatok és növények megismerése változatos tevékenységekben valósult meg. Napjaink Erdő Ernő bácsi meséivel indultak, ezek a kisfilmek a legfontosabb kérdéseinkre adták meg a választ.

Dalaink, szövegfeldolgozási gyakorlataink, rajz- és technikaóráink feladatai is ehhez az életközösséghez kapcsolódtak. A gyerekek alkotásaiból kiállítást szerveztünk iskolánk aulájában.

A témahét kiemelt eseménye volt a Föld napja. Ezen a tanítás nélküli napon az iskolakertbe látogattak ki osztályaink, majd a Tóth Menyhért Városi Könyvtár szervezésében érdekes, játékos foglalkozásokon vettek részt. Az iskola alapítványának jóvoltából kupakgyűjtő szívet vehettünk birtokba, melynek segítségével még jobban vigyázhatunk „Glóbi egészségére”.

Élen járunk környezetünk megismerésében

pitypang_logó2.jpg

Február végén négy alsós és négy felsős csapattal neveztünk a hódmezővásárhelyi Szent József Kertvárosi Katolikus Általános Iskola „Tegyünk együtt a Földért” környezetvédelmi levelezős versenyére. A verseny két részből állt. Az alsósokra feladatlap és egy, a csapat által kiválasztott védett madárfajt bemutató tájékoztató füzet készítése várt. A felsősök is feladatlappal kezdtek, majd hazánk nemzeti parkjait jelenítették meg kreatív technikákkal.
Negyedikeseink kimagasló eredménnyel zárták a versenyt. A 42 induló csapat közül első helyezett lett a Legjobb négyes csapatunk, melynek tagjai Császár-Putyi Viktor, Hajagos Hunor, Hódi Zétény, Vághy Viktor. Harmadik helyen végzett a Tudós nyuszik csapata: Balogh Anna, Kószó Emma, Kószó Zita, Szerencsés-Fekete Dorina. A megtisztelő negyedik helyen két csapatunk osztozott, az Aranycsapat és a Föld védelmezői. Csapattagok: Csóré András, Hódi Gergő, Pakai Bálint, Tandari Tamás, valamint Dóri Nikolett, Mészáros Noémi, Oláh Lili és Szekeres Liliána. Felkészítő tanítójuk Enginé Ábrahám Katalin.
Felsőseink is jól teljesítettek, a 33 csapatból álló mezőnyben derekasan helyt álltak. Kilencedik helyen végeztek a Környezetvédők, tagjai Bednár Bence, Csernák Gergő, Dobó József, Szűcs Endre 6.a. Tizennnegyedik lett az IQ Betyárok négyese: Bíró Bence, Fábián Tamás, Hódi Kornél, Tandari Ákos 5.a. Tizennyolcadik helyezett a Foltos szalamandrák csapata: Dudás Regina, Jakus Nóra, Savanya Krisztina, Szécsi Kendra 6.a. Az 5. a Kishangyái a huszadik helyen végeztek. A csapat tagjai Bálint Máté, Bata Noel, Hegedűs Zétény, Koncz Máté. Felsőseinket Borcsiczky Ágnes tanárnő készítette fel.

Gratulálunk tanítványainknak és felkészítőiknek!

Óvjuk a Földet!

pitypang_logó2.jpg

Alapítványunk a Föld napján kupakgyűjtő szívet adott át iskolánk közösségének. A jelenlévők érdeklődve hallgatták dr Vághy Richárd elnök úr szavait, aki ösztönözte a diákokat a kupakgyűjtésre, mellyel nem csak a Földet óvják, hanem beteg kis társaikat is támogathatják, hiszen jónak lenni jó. A gyűjtésből befolyt összeg most a REMÉNYSUGÁR A DÉL-ALFÖLDI HEMATOLÓGIAI ÉS ONKOLÓGIAI GYERMEKBETEGEKÉRT ALAPÍTVÁNY javára lesz.

Az átadó végén a gyerekek azonnal birtokba vették a gyűjtőszívet és szinte telitöltötték az otthonról hozott kupakokkal.

Szeretnénk megköszönni a kivitelezőnek, Váradi Norbertnek a gyors és precíz munkáját, támogatását.

Kérjük, aki teheti, segítse jótékony kezdeményezésünket és hozza el iskolánkhoz az otthon összegyűlt műanyag kupakokat. Sok kicsi sokra megy!

Ébredezik a természet, ébresztő kertészek!

pitypang_logó2.jpg

Megérkezett a tavasz iskolánk kertjébe is. Előbújtak és már bimbóznak az ősszel elültetett nárciszok, jácintok, és az őshonos gyümölcsfacsemeték is duzzasztják rügyeiket.  
A veteményesben előkészített ágyások várták a lelkes kiskertészeket, így március első hetében megkezdtük a tavaszi munkálatokat. Osztályaink napról napra szorgoskodtak. A másodikosok dughagymát ültettek, harmadikosaink borsót vetettek, a negyedikesek salátát ültettek, elsőseink apró répamagot szórtak az ágyásokba, majd pénteken az ötödikesek retket vetettek a kijelölt területükre. A munkálatok végeztével jól esett a tavalyi nyári napköziben készült barackbefőtt.
Reméljük, hamarosan visszatérhetünk a kertbe, és megcsodálhatjuk, gondozhatjuk az előbújt, apró növényeinket.

pitypang_logó2.jpg

Bár még alszik a természet és az iskolakertben nem tudunk munkálkodni, alsósaink már képzeletben birtokba vették a területet. Megtervezték milyen lesz a kert, ahol majd ültetnek, gyomlálnak, öntöznek és persze megpihennek a feladatok végeztével. Terveiket rajzos formában mutatjuk meg. 

Április 22. a Föld napja

foldnapja.jpg

Távoktatás ide vagy oda, a Föld napján kiemelt figyelmet kapott osztályainkban a környezettudatos életmódra nevelés. Kicsik és nagyok egyaránt fontosnak tartjuk bolygónk szépségének megóvását. Tanulóink többféle tevékenységgel tették színessé ezt a jeles napot.

Őszi hírek az iskolakertből

2020. október - november

pitypang_logó2.jpg

Szerencsénkre az ősz hosszúra nyúlt és az időjárás is kedvezően alakult, így ügyes kis kertészeinkkel szorgoskodhattunk az iskolakertben. Októberben a negyedikesek környezetismeret órán virághagymákat ültettek, annak reményében, hogy tavaszra gyönyörködhetnek majd a nyíló jácintokban és nárciszokban. 
A munkálatok megkezdése előtt bekukucskáltak a szerszámokat rejtő fészerbe és megbeszélték, hogy milyen eszközökre lesz szükségük. A fiúk felásózták, a lányok gereblyével eligazgatták a kijelölt területet, majd az életet rejtő hagymákat gondosan elültették. A munkálatok után még jutott idő a fűszernövények vizsgálatára és egy kis játékra is.

Pitypang csoportunk sikeresen pályázott a GreenDependent Intézet Fákkal Felelősen programjában, így november 16-án őshonos gyümölcsfákat telepíthettünk a kertbe. 
Ezen a délutánon osztályaink képviselői szakszerű irányítás mellet megfigyelték, hogyan kell előkészíteni az ültetőgödröt ahhoz, hogy a csemete erőre kaphasson. Megtanulták, hogy az oltás helyére vigyázva milyen mélyre szabad ültetni a kisfákat, és gondosan meg is öntözték azokat. Bízunk benne, hogy a gondoskodást meghálálva - pár év múlva - a megerősödött gyümölcsfák bőséges terméssel ajándékoznak meg minket!

Március 22. - A víz világnapja

víz világnapja.jpeg
pitypang_logó2.jpg

Napjainkban a tiszta víz jelentősége felértékelődött, hiszen egyre nagyobb veszélynek van kitéve, egyre kevesebb van belőle. Mindannyiunk érdeke, hogy lelassítsuk, és talán megállítsuk azt a folyamatot, amely egy nagyon szomorú jövőképet vetít elénk. A felnőtt társadalom, és elsősorban azok, akik gyermekek nevelésével és oktatásával foglalkoznak, különösen felelősek azért, hogy jó példájukkal, tudatos és fenntarthatóságra törekvő magatartásukkal, következetesen mutassák meg a felnövekvő nemzedéknek azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével megvédhetik ezt a felbecsülhetetlen értékű kincset, amely az élet alapfeltétele. 
Pedagógusként mindannyian átérezzük mennyire fontos a helyes szemlélet kialakítása, ezért az online térbe is minden lehetséges módon becsempésztük, és próbáltuk azt gyermekközelivé tenni. Ennek legjobb módja a játékokba ágyazott tudásközvetítés. 
Elsőseink is ízelítőt kaptak a témáról, és a víz körforgásáról nézhettek meg egy érdekes kisfilmet. A 2. osztályban tanuló kisdiákok megtudhatták, hogy mióta és miért ünnepeljük ezt a napot, és felhívták a figyelmüket a vízfogyasztás fontosságára is. Egy mesefeldolgozás segítette őket a víz körforgásának megértésében, amelyről szép rajzok is születtek. 
A Szitakötő csapat tagjai, akik iskolánk harmadikosai, napokig a témával foglalkoztak. Beugróként a matematika feladatok jó megoldásaiból kapott betűkből kellett kirakniuk egy vízi állat nevét, majd rajz is készült a teknősbékáról. Sok-sok vizes és környezetvédelemmel kapcsolatos interaktív feladattal melegítettek be a vizek és vízpartok élővilágával való ismerkedéshez. Megismerték a folyékony anyagok tulajdonságait, a tavirózsa ültetésének módját, vízparti fákról kerestek szólásokat, közmondásokat, kvízfeladatokat oldottak meg. Feladatul kapták többek között, hogy írják le, ők mivel járulnak hozzá a vizek védelméhez. Mosolyt csalt az arcomra a többeknél is megjelenő válasz: „Csak akkor kapcsoljuk be a mosógépet, ha tele van”. A jó válaszért természetesen az anyukák is megkapták a virtuális piros pontokat. Azért azt nem árt tudni, hogy mosógolyóval is lehet ám mosni, és az öblítésre tökéletesek az illóolajok, sőt az ecet is.
A negyedik osztályban a matematikafeladatot számfelhőkben kapták meg a gyerekek. Esőcsepp és felhő rejtette a műveletsorokat. 
Környezetórán videót néztek a jeles napról, majd Magyarország domborzati térképéről tavak és folyók neveit gyűjtötték, csoportosították.
Felsőseink is lehetőséget kaptak véleményt nyilvánítani a témában. Angolból arra a kérdésre kellett válaszolniuk, hogy miért fontos a víz. Sokan füzetbe írták le a válaszukat, de a kreatívabbak ppt-t vagy infó grafikát készítettek.
Hatodikosaink természetismeret órán tanultak a külső erők felszínformáló munkájáról, kiemelten a folyók felszínalakításáról. Érdekességeket, kiegészítéseket kaptak a tananyaghoz.   A feldolgozáskor 3D animációt is néztek, és az óra megbeszélésénél a kiemelt megfigyelési szempontok segítségével kapcsolódtak a Víz Világnapjához.

Reméljük, mindenkiben lassan tudatosodik, hogy a vízzel az év minden napján foglalkoznunk kell!
 

Kertész leszek...

pitypang_logó2.jpg

Bár még alszik a természet és az iskolakertben nem tudunk munkálkodni, alsósaink már képzeletben birtokba vették a területet. Megtervezték milyen lesz a kert, ahol majd ültetnek, gyomlálnak, öntöznek és persze megpihennek a feladatok végeztével. Terveiket rajzos formában mutatjuk meg.

Őszi papírgyűjtés

Őszi papírgyűjtés

pitypang_logó2.jpg

Hosszú és kitartó szervezőmunka után végre lebonyolíthattuk az őszi papírgyűjtést. Sokan várták már ezt az eseményt, hiszen egy éven át gyűlt otthonaikban az újrahasznosítható hulladék. Fárasztó napon vagyunk túl, de megérte. Az összegyűlt papírhulladék mennyiségével körülbelül 1 hektárnyi erdő fáinak életét mentettük meg a kivágástól.
Köszönet a szülőknek és az iskola lelkes, kitartó csapatának!

őszi papírgyűjtés.jpg

FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT
2020. október 05-09.

pitypang_logó2.jpg

A környezet védelme és vele együtt a fenntarthatóság egyre gyakoribb témák életünkben. Felelős felnőttek jelenlétével lehet szemléletet formálni, felelős gyermekeket nevelni, akik számára fontos lesz a jövő. Erre való törekvésünk vezérelte iskolai programjainkat a hét folyamán.
Az állatok világnapja közelsége adta az ötletet, hogy osztályaink előzetes feladatként plakátokat készítsenek az Év állatairól. A feladat célja egy-egy kevésbé ismert vagy védelemre szoruló fajon keresztül fontos természetvédelmi kérdésekre irányítani a gyerekek figyelmét. Hétfő délután ezekből nyílt kiállítás az aulában. Az elkészült munkák szemet gyönyörködtetőek és tartalmilag gazdagok lettek. A kedd reggel induló szavazással tanulóink és pedagógusaink dönthették el, melyik osztály alkotott tartalmilag és megjelenésben is kiemelkedőt.

fennt13.jpg

 NYERTES PLAKÁT 7.A OSZTÁLY

A hét folyamán minden osztály totó kitöltésével adott számot a megismert állatról szerzett tudásáról. Izgalmasan alakultak az eredmények, több hibátlan feladatsor is bizonyította a témafeldolgozás eredményességét. Alsósaink a szelektív hulladékgyűjtés fortélyaival ismerkedtek és ők is próbára tehették tudásukat.

A családok, szomszédok, ismerősök bevonásával heti feladatként folyamatosan gyűjtötték tanulóink a használt elemeket, majd pénteken méréssel dőlt el, hogy melyik osztály volt a legszorgalmasabb gyűjtögető. Ezzel az akcióval számottevő mennyiségű (194 kg) veszélyes hulladékot tudtunk a megfelelő tárolóedénybe helyezni, hogy majd azt elszállítva ezzel is óvjuk környezetünket.

A megszokott iskolai feladatok mellett, mint szelektív hulladékgyűjtés, iskolánk és udvarunk tisztaságának megtartása, a tanítási órákon a témahét fő témaköreihez kapcsolódó digitális tananyagok segítették a kitűzött célok elérését. Városunk fenntartható fejlődését segítő helyi programjának alakításához online tanulói tesztek kitöltésével járultunk hozzá.
A hét feladatainak értékelése után sor kerülhetett az eredményhirdetésre. Három kategóriában osztottunk okleveleket és egészséges csemegét a lelkes csapatoknak. A legtöbb pontot szerzett osztályaink a LEGZÖLDEBB OSZTÁLY megtisztelő címmel lettek gazdagabbak és több ZÖLD OSZTÁLY cím is kiosztásra került. Azok, akik kicsit elmaradtak a pontgyűjtésben, ZÖLDÜLŐ OSZTÁLY-ként bizonyíthatnak a mindennapokban és a következő ZÖLD programokon.

pitypang_logó2.jpg

Hírek az iskolakert tájékáról

2019 tavaszán lehetőséget kaptunk, hogy a környezeti nevelés sokoldalúságát kihasználva iskolakert működtetésébe kezdjünk tanulóinkkal. A helyszín adott volt, de a kertészkedés megkezdése előtt összefogásra volt szükség, hogy művelésre alkalmassá váljon a terület. Szülők és pedagógusok segítségével tereprendezésbe fogtunk. 

Sajnos az előző tanév tavaszi munkálatait nem tudtuk elkezdeni. A nyári napközi programjai között azonban helyet kapott egy-egy iskolakerti foglalkozás is. Ezeken a napokon szépítgettük, otthonosabbá varázsoltuk a kerthez tartozó foglalkoztató épületet és környékét. Lelkes pedagógusaink vezetésével gyógyteát főztek és kóstoltak, kísérleteztek és konyhatündérkedtek is a gyerekek. Befőttesüvegek őrzik a kemence tetején a szorgos kezek munkáját.

Elsőseink szeptember első hetében csapatépítő-homokvárépítő programon ismerkedtek a helyszínnel. A felszabadult játék után palacsinta csemege várta a kis munkásokat.

Jelenleg földmunkák folynak a kertben, lelkesen készülünk a tavaszi munkálatokra. 

bottom of page